En iyi Strateji oyunları

Video oyunları kendi aralarında karşılaştırdığımız zaman, her oyun belli bir oyun türünün içerisinde bulunuyor. Bu oyun türleri arasında en popüleri olmasa da, strateji türündeki oyunların oldukça önemli bir yeri vardır.

Oyun dünyasına ve geçmişten günümüze kadar piyasaya sürülen oyunlara baktığımız zaman, yüzlerce strateji türünde oyun olduğunu görebiliriz. Bu oyunların bazıları gerçek zamanlı strateji olabilirken, bazıları tamamen kurguya dayalı bir dünyayı içerisinde barındırabiliyor.


Geçmişten günümüze çıkan tüm strateji oyunları incelememiz tabii ki mümkün değil. Bu yazımızda ise günümüze kadar gelen ve oyun dünyasında önemli yerleri olan strateji türündeki oyunların bazılarından bahsedeceğiz.

homeworld 1024x576 - En iyi Strateji oyunları

Homeworld: Desert of Kharak

Homeworld: Desert of Kharak oyununda asıl amaç, çöküşte olan bir medeniyeti kurtarmak. Bu görevinizi tamamlamak için çıktığınız yolculuğunuz, çöllerde devam edecek. Savaşlarda hayatta kalan her birimler, bir sonraki savaş için tekrar hazırlanmak zorundalar. Birimlerin yaşamalarındaki tek amaç, bir sonraki savaşa katılabilmek.

Kharak basit bir çöl olarak gözükse de, özel olarak tasarlanmış bir fantastik gezegen büyüklüğündeki savaş alanıdır. Önceki oyunlarla bolca bağlantısı bulunan Homeworld: Desert of Kharak, gerçek zamanlı strateji türünde oldukça iddialı bir yere sahip.

Blackbird Interactive tarafından geliştirilen ve Gearbox Software tarafından yayınlanan gerçek zamanlı strateji türündeki Homeworld: Desert of Kharak, 2016 yılının Ocak ayında piyasaya sürülmüştür. Homeworld serisinin ilk oyunu olan Homeworld ise 1999 yılında piyasaya sürülmüştür.

stellaris utopia wallpaper 3 1024x576 - En iyi Strateji oyunları

Stellaris

Alışılmışın dışında bir türde olan Stellaris oyunu, strateji türünün yanı sıra; geniş bir rol yapma oyunu olma özelliğine de sahip. İmparatorluğunuzu dilediğiniz gibi yöneteceğiniz oyunda, karşınıza oldukça fazla seçenek çıkacak. Bu seçeneklere verdiğiniz yanıtlara göre oyununuz şekillenecek. Köleler ve robotlar, emrinizi bekliyor olacak.

9 Mayıs 2016’da piyasaya sürülen Stellaris oyunu Paradox Development Studio tarafından geliştirilmiştir ve Paradox Interactive tarafından yayınlanmıştır. Tek oyuncu ve çok oyunculu modlar bulunan oyunun tasarımlarını ise Johan Andersson yapmıştır.

company of heroes 2 5 1920x1080 1024x576 - En iyi Strateji oyunları

Company of Heroes 2: Ardennes Assault

Günümüze kadar gelen Company of Heroes serisinin son oyunu olan Company of Heroes 2: Ardennes Assault oyunu, oldukça fazla ilgi gösterilen strateji oyunlarından birisi. Amerikan ve Alman kuvvetleri arasındaki mücadeleyi konu alan oyunda, kullanıcıya çok fazla seçenek sunuluyor.

Dinamik bir haritaya sahip olan oyunda, orduların geliştirilebilir yetenekleri de bulunuyor. Bu özellikler sayesinde oyun daha heyecan verici bir hale geliyor.

Company of Heroes serisinin son oyunu olan Company of Heroes 2, Relic Entertainment tarafından yayınlanan gerçek zamanlı strateji türündeki bir oyundur. Company of Heroes’un ilk oyunu 2006’da çıkmıştır. Company of Heroes 2’nin piyasaya sürülme tarihi ise 25 Haziran 2013’tür.

xcom 2 1024x576 - En iyi Strateji oyunları

XCOM 2

XCOM 2’de strateji oyunlarından farklı olarak, sıra tabanlı bir taktik savaşı mekaniği bulunmakta. Oyunu oldukça ilgi çekici kılan özelliklerden birisi de bu. Askerlerinizi doğru yerlere doğru zamanlarda götürdüğünde başarılı olacağınız bu oyun, strateji oyunları konusunda önemli bir yere sahiptir.

5 Şubat 2016’da piyasaya sürülen XCOM 2, Firaxis Games tarafından geliştirilmiş ve 2K Games tarafından yayınlanmıştır. XCOM 2 oyununu PC, PS4, Xbox One platformlarında dilediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

endless legends 1024x576 - En iyi Strateji oyunları

Endless Legend

2014’ün en iyi oyunları arasında bulunan Endless Legends, oyunun içerisinde bulunan kendine özgü mekanikleri sayesinde, adından oldukça fazla söz ettirtmişti. Endless Legend oyununda diğer gerçek zamanlı strateji oyunlarından farklı olarak, vatandaşlarınızı dış etkenlerden korumanız gerekmekte.

2014 yılının Eylül ayında piyasaya sürülen Endless Legend oyunu, Unity oyun motoru kullanılarak yapılmıştır. Oyunun geliştirici şirketi Amplitude Studios iken yayınlayan şirket ise Iceberk Interactive’dir.

supcom2 20100402 171518 1024x576 - En iyi Strateji oyunları

Supreme Commander

Listemiz daha çok yakın tarihte çıkmış oyunları kapsıyor olsa da, Supreme Commander’dan bahsetmeden geçemezdik. Savaş makineleri ve robotik unsurları içerisinde bulunduran ilk gerçek zamanlı strateji oyunlarından biri olan Supreme Commander’ın oyun dünyasındaki yeri oldukça önemlidir. Oldukça heyecanlı kara, hava ve deniz savaşları yapabildiğiniz oyun, listemizdeki strateji türündeki oyunlar arasında en eski olanı.

16 Şubat 2007 tarihinde yayınlanan Supreme Commander oyunu, Wargaming Seattle ve Hellbent Games tarafından ortak bir şekilde geliştirilmiştir.

crusader kings ii charlemagne wallpaper 1 1024x576 - En iyi Strateji oyunları

Crusader Kings II

Ortaçağ temalı ve gerçek zamanlı strateji türünde olan Crusader Kings II oyunu, içerisinde gerçek kahramanlar barındırıyor. Oldukça karışık bir menü bulunan oyunda, kullanıcılara oldukça fazla seçenekler sunuluyor. İsterseniz aile de kurabileceğiniz Crusader Kings II oyununda, yapacağınız tüm seçimler sizin ve ailenizin kaderini çok yakından etkileyecek.

14 Şubat 2012 yılında piyasaya sürülen Crusader Kings II oyununun geliştiricisi Paradox Development Studio’dur. Chris King’in tasarımcılığını yaptığı oyunu yayınlayan şirket ise Paradox Interactive’dir.

sc2 1024x576 - En iyi Strateji oyunları

StarCraft II

Bilim kurgu ve gerçek zamanlı strateji türünü seven insanlar için muhteşem bir eser ortaya çıkaran Starcraft serisinin ikinci oyunu olan Starcraft II, ilk oyunundan tam 12 yıl sonra, 27 Temmuz 2010’da piyasaya sürülmüştür. Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen ve yayınlanan Starcraft serisi, oyun dünyasında oldukça fazla ödüle layık görülmüştür.

Starcraft II oyunu çıktıktan birkaç sene sonra, Wings of Liberty adında ilk ek paketi de piyasaya sürülmüştür. Onun sonrasında ise Heart of the Swarm ve Legacy of the Void isimlerinde yeni genişleme paketleri de kullanıcılara sunulmuştur.  

total war  warhammer ii hd wallpapers 33846 1926747 1024x576 - En iyi Strateji oyunları

Total War: Warhammer II

Strateji türündeki oyunlar hakkında bilgi sahibi olanların mutlaka duymuş olduğu Total War serisi, ilk olarak 2000 yılında piyasaya sürülmüştür. Yaklaşık 20 yıldır neredeyse her sene yeni bir oyunu çıkan serinin, Total War: Warhammer II oyununu seçmiş olma sebebimiz; oyunun mekaniklerinin bu oyunla oldukça iyileştirilmiş olması.

Geçmişteki diğer oyunlarıyla birlikte oldukça güzel bir hikayeye sahip olan Total War: Warhammer II oyunu, 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. The Creative Assembly ve Feral Interactive tarafından geliştirilen oyunun yayıncılığını ise Sega yapmıştır.

civilization 1024x576 - En iyi Strateji oyunları

Civilization VI

Gerçek zamanlı strateji oyunları arasında en çok sevilen ve oynanan seri olan Civilization’un son oyunu Civilization VI, oldukça büyüleyici bir atmosfere sahip. Oyunun içerisinde bulunan teknoloji ağaçları, asker eğitimleri, araştırma bölgeleri gibi seçenekler, kullanıcıya dilediği gibi bir oyun oynama şansı sağlıyor. Oyunun başlangıcından sonuna kadar vereceğiniz tüm kararlar ve yapacağınız hamleler, medeniyetinizin kaderini tam olarak belirlemenizi sağlayacak.

21 Ekim 2016’da piyasaya sürülen Civilization VI oyununu Firaxis Games geliştirmiştir. Tek oyunculu ve çok oyunculu mod bulunan oyunu PC ve Nindendo Switch platformlarında dilediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

 

 

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

c86mqf4fky55b52b5464c76f76e73c - En iyi Strateji oyunları

Bir Yorum Yazın