Role Play Klasiği; Popmundo

Popmundo, eski adı Popomundo bir çeşit role play oyunudur. 2004 yılında çıkışını yapmış bu oyunun geliştiricileri ise ExtraLives’dır. Popmundo, alışılmış oyunların dışındadır ve bambaşka bir oyuncu kitlesi vardır.

pop01 - Role Play Klasiği; Popmundo
Popmundo

Popmundo, tarayıcı oyunudur. Klasik oyunlardaki gibi grafik ve ses efektleri bulunmaz. Metin bazlı bir oyundur. Popmundo evreninde bulunan herkes gerçek kişilerdir. Bu evrende gerçek şehirlere yer verilmiştir. Mesela Türkiye’den İzmir, İstanbul, Ankara ve Antalya şehirleri mevcuttur. Bu şehirlerin vatandaşı olabilir ve mesela Levent bölgesindeki bir parka gidebilirsiniz.


Popmundo dünyası ilk zamanlarda müzik kariyeri üzerine kuruluydu. Ancak şu an günümüzde müzik kariyerine bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Oluşturduğunuz karakterinizi üniversite profesörü, dadı, korucu, polis, azılı bir suçlu, doktor yapabilir ve bu alanda başarılar alabilirsiniz. Aynı zamanda hem bir rockstar hemde doktor olma şansınızda var tabiki. Sadece çok çalışmanız gerekir o kadar.

pop02 - Role Play Klasiği; Popmundo
Popmundo

Popmundo’da para sistemi ise aynı gerçek hayattaki gibi işliyor. İşe gidiyorsunuz ve para kazanıyorsunuz. Eğer odağınızı işe gitmek olarak belirlerseniz çalıştığınız yerin kalitesi artıyor. İşe gitmezseniz ve patronunuz bunu fark ederse sizi kovabiliyor. Unutmayın ki patronunuzda gerçek bir kişi ve o da sinirlenebilir.

Popmundo’da gerçek para harcayarak VIP olabilirsiniz. VIP olduğunuzda ise evlenebilir, çocuk yapabilir, şirket açabilir ve daha pek çok şeye ulaşabilirsiniz. Tabiki Popmundo’yu ücretsiz oynayarakta her şeyi yapmak mümkün.

Popmundo’da bir çeşit başarı sistemi var. Bu başarı sistemi de oyuna güzel bir heyecan katıyor. Oyuncular başarı puanlarını yarıştırıyor ve birbirilerini geçmeye çalışıyorlar. Kaba taslak başarılara bakacak olursak; “İlk Konserimi Verdim”,”VIP Oldum”, “5 Hit Bestledim”, “Yeni Yılı Kutladım” gibi başarılar mevcut. Tabiki bu başarılar arasında çok zor olanlar ve sadece 2-3 kişinin aldığı başarılar da var.

Popmundo dünyasında başka neler var diye bakacak olursak yazar ve çizerlerin çok sevdiği bir dergi var; Insider. Bu dergide yazınızı veya karikatürünüzü yayımlayabilirsiniz. Yayımlanan yazının veya karikatürünüz karşılığında küçük bir meblağ ödeme alıyorsunuz. Eğer Insider’da yazılarınız veya çizdikleriniz yayımlandıkça başarı da alabiliyorsunuz.

Oyunda her şeyi yapmak mümkün ve herkesi serbest bırakıyor. Kendi kimliğinizin dışında birisi gibi davranabiliyorsunuz. Artık orada yepyeni bir isminiz ve geçmişiniz var. Gerçek dünyayı unutun demek isterdik ancak Popmundo aynı gerçek hayat gibi zamanla işliyor. Eğer bir yeteneği geliştirmek istiyorsanız sabırla beklemek zorundasınız. Aynı gerçek hayatta olduğu gibi.

Sizleri de Popmundo Dünyası’nda görmek isteriz.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?


Bir Yorum Yazın