En Başarılı Oyun Firmaları

Sürekli büyüyen ve gelişen oyun dünyasındaki önemli firmaların ne zaman kurulduğunu, hangi firmanın hangi başarılı işlere imza attığını bu yazımızda sizler için derledik. Keyifli okumalar diliyoruz.

Microsoft Studios

en basarili oyun firmalari 01 - En Başarılı Oyun Firmaları
En Başarılı Oyun Firmaları

Microsoft Studios, Xbox, Xbox 360, Xbox One, Windows, Steam, Windows Store ve Windows Phone platformları için video oyunu üreten Microsoft departmanıdır. Microsoft Studio, ürettiği oyunlarla dünyanın en değerli oyun firması haline gelmiştir. Microsoft Studios’un imzası bulunduğu bazı oyunlar ise: Minecraft, Halo Infinite, Gears 5, Bleeding Edge, Minecraft Dungeons, Age of Empires.


Sony Interactive Entertainment

en basarili oyun firmalari 02 - En Başarılı Oyun Firmaları
En Başarılı Oyun Firmaları

Sony Interactive Entertainment, Sony Computer Entertainment’in PlayStation oyun konsollarını üretmek için kurduğu bir şirkettir. Video oyunları ve video oyun konsolları üreten firma en başarılı oyun firmaları arasında bir dev haline geldi. Sony Interactive Entertainment’in ürettiği bazı video oyunları: God of War, The Last of Us, Ghost of Tsushima, Bloodborne, Until Dawn

Activision Blizzard

en basarili oyun firmalari 03 - En Başarılı Oyun Firmaları
En Başarılı Oyun Firmaları

2008 yılında kurulan Activision Blizzard, Amerikalı bilgisayar oyunu geliştiricisi ve yayımcısıdır. İki büyük oyun firmasının birleşmesiyle ortaya çıkan Activision Blizzard ise oyun dünyasında oldukça güçlü bir isim. Activision Blizzard’ın piyasaya sürdüğü bazı oyunlar: Call of Duty serisi, Prototype, Doom 3, Star Trek serisi.

Nintendo

en basarili oyun firmalari 04 - En Başarılı Oyun Firmaları
En Başarılı Oyun Firmaları

23 Eylül 1889 yılında Japonya’da kurulan bu eski firma ilk zamanlarda hanafuda isimli oyun kartları üretmekteydi. Ardından teknolojinin gelişimine uyum sağlamış ve video oyunları, oyun konsolları üreterek oyun dünyasının en önemli firmalarından birisi haline gelmiştir. Geçmişten bu yana ürettiği değerli oyunlarla oyuncuların sevdiği bir firma haline gelmiştir. Nintendo’nun ürettiği bazı efsane oyunlar: The Legend of Zelda, Pokemon, Super Mario serisi, Animal Crossing

Electronic Arts

en basarili oyun firmalari 05 - En Başarılı Oyun Firmaları
En Başarılı Oyun Firmaları

Günümüzün en heyecan verici oyunlarını üreten firmalardan biri olan Electronic Arts, 1982 yılında kurulmuş bir Amerikan firmasıdır. Hem video hem de bilgisayar oyunları geliştiren EA Games, oyun tarihinde önemli sayılabilecek işlere imza atmıştır. İşte o oyunlardan bazıları: The Sims serisi, Need For Speed, Battlefield, Lord Of Rings serisi, SimCity serisi, FIFA serisi, James Bond serisi.

Ubisoft

en basarili oyun firmalari 06 - En Başarılı Oyun Firmaları
En Başarılı Oyun Firmaları

Ubisoft, 1986 yılında Fransa’da 5 kardeş tarafından kurulan oyun geliştirici ve yayımcı firmasıdır. Electronic Arts ile %20’lik bir ortaklık payı vardır. 2008 yılı itibarıyla Ubisoft firması Avrupa’nın 3.büyük video oyun ve yapımcı firması seçilmiştir. 1986’dan beri başarılı bir şekilde büyüyen Ubisoft’un bazı oyunları: Assassin’s Creed Valhalla, Anno 1800, Watch Dogs serisi, Far Cry serisi, Tom Clancy’s serisi.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?


Bir Yorum Yazın