Vampyr: Hem Doktor Hem Vampir Olmak

5 Haziran 2018 tarihinde Dontnod Entertainment ve Saber Interactive tarafından geliştirilen Vampyr, aksiyon rol yapma oyunudur. Tek oyunculu moda sahip Vampyr, oyuncuları stratejik düşünmeye itiyor. Çünkü Vampyr oynarken ilk aklınıza geleni yaparsanız başarısız olacağınız kesin.

vampyr 02 - Vampyr: Hem Doktor Hem Vampir Olmak
Vampyr: Hem Doktor Hem Vampir Olmak

Vampyr, 1915’lerin Viktorya Dönemi İngiltere’sinde geçiyor. O dönemler İngiltere’nin karanlık, puslu, tehlikeli ve hastalıklı dönemleridir. Özellikle o dönemdeki İngiltere’de geçen filmlere göz atarsanız atmosferi daha iyi anlayacaksınız. Vampyr’de o dönem İngiltere’yi kırıp geçen bir İspanyol Salgını söz konusu. İnsanlar bu hastalığa yakalanıyor ve hayatlarını kaybediyorlar. Birde yetmezmiş gibi bu şehirlerde insan avlayan yaratıklar var: vampirler. Evet, hem hastalıkla mücadele edeceğiz hem de vampirlerle. Ancak oyunda kontrol ettiğimiz karakter olan doktor Jonathan Reid, önceden bir vampir tarafından ısırılmış. Yani insanları iyileştirip, hayatlarını kurtarırken bir yandan da onların kanına susamış oluyoruz.

kb3lx7qsk355b52b546402c8927f19 - Vampyr: Hem Doktor Hem Vampir Olmak

vampyr 03 - Vampyr: Hem Doktor Hem Vampir Olmak
Vampyr: Hem Doktor Hem Vampir Olmak

Oyunun senaryosu Step Beauverger tarafından yazılmış ve tam anlamıyla mükemmel. Bir doktor olarak görev yaptığınız şehirde sizi ısıran ve bir canavara dönüştüren vampiri bulmak, intikamınızı almak ana göreviniz. Ancak oynadığınız süre boyunca sürekli size yan görevler veriliyor. Yan görevleri gerçekleştirmeye başladığınızda ise oyunun ne kadar ince elenip sık dokunduğunu fark ediyorsunuz. Hastaları iyileştirirken her biriyle dialog kuruyorsunuz ve hepsinin hayatıyla ilgili bilgiler alıyorsunuz. Aynı şekilde öldüreceğiniz kişilerle de konuşuyor ve onların da hayatlarıyla ilgili bilgi alıyorsunuz. Oyundaki tüm karakterler ise birbiriyle bağlantılı. Yani sizin öldürdüğünüz birisi diğer karakterleri de etkileyebiliyor. Bu nedenle öldüreceğiniz kişileri doğru seçmeye çalışıyor ve suçsuz insanları öldürmemeye çalışıyorsunuz. Ancak ne yazık ki bir yerden sonra sadece suçlu ve kötü insanları öldürmek size yetmeyecek. Çünkü bir vampir olarak ne kadar az avlanırsanız oyun o kadar zorlaşıyor. Bu da mücadele etmeniz gereken düşmanlarınıza karşı zayıfladığınız anlamına geliyor. Çünkü düşmanınız olan diğer vampirler iyi-kötü tüm insanlardan besleniyorlar.

vampyr 04 - Vampyr: Hem Doktor Hem Vampir Olmak
Vampyr: Hem Doktor Hem Vampir Olmak

Oyunu başarılı bir şekilde oynamak ve şehri kurtarmak istiyorsanız dikkatli seçimler yapmanız gerekiyor. Her karakteri dinleyip ipuçları toplamanız, verilen yan görevleri yaparak XP kazanmanız gerekiyor. Bu XP’ler sayesinde karakterinizi güçlendireceksiniz. Vampyr’i oynarken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu oyun çok hassas bir şekilde üretilmiş ve her hamleniz şehrin geleceği için önemli.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

c86mqf4fky55b52b5464c76f76e73c - Vampyr: Hem Doktor Hem Vampir Olmak

Bir Yorum Yazın