Bir MOBA Efsanesi; DOTA 2

D1 1 - Bir MOBA Efsanesi; DOTA 2

MOBA yani multiplayer online battle arena. Çevirimiçi, çok oyunculu ve tamamen rekabetçi bir dünya. MOBA tarzı oyunlar çok uzun zamandır piyasada ve kayda değer bir oyuncu kitlesine sahip. Oyun firmaları da bu alanda olan talebin farkında olacaklar ki küçük format değişiklikleri ile birçok yeni oyunu piyasaya sürüyorlar. Tabi bu noktada E-Sporun dünya çapında göstermiş olduğu gelişmenin ve sektörün piyasa değerinin sürekli bir artış göstermesi de büyük bir etken.

Biz de bu yazımızda sizlere MOBA tarzı oyunların efsaneleri arasında olan bir oyundan Dota 2’den bahsedeceğiz.


d2 1 - Bir MOBA Efsanesi; DOTA 2

Bütün MOBA oyunları gibi Dota 2’de çevirim içi olarak oynanan, çok oyunculu bir savaş arenası oyunudur.

Dota 2’nin kökleri 2003 yılına kadar uzanır. Blizzard Entertainment’s Warcraft III: Reign of Chaos‘ın bir oyun modu olarak varlığını sessiz sedasız sürdüren oyun, oyunseverlerin büyük ilgisini kazanınca yapımcılar da boş durmadı. Takvimler 2011 yılını gösterdiğinde, dünyaca ünlü oyun yapımcısı Valve tarafından Dota 2 ismi ile oyunseverlerin beğenisine sundu.

Kısa zamanda büyük beğeni toplayan oyun, özellikle o dönem için son derece büyük bir oyuncu kitlesine ulaşmayı başardı. Bugün de dünyanın en büyük oyuncu topluluklarından birisine sahip olan oyun, her geçen gün yeni oyuncuları bünyesine çekmeye devam ediyor.

Şampiyon Değil; HERO!

Şayet Dota 2 oynamaya başlayacaksanız bilmeniz gereken bir kaç konu var.

Bunların başında gelen husus ise; Dota 2 de kullandığımız karakterlere şampiyon demiyoruz. Onlar hero yani kahramanlar. Her ne kadar küçük bir detay gibi görünse de; olur da oyun içerisinde şampiyon kelimesini kullanırsanız diğer oyuncular tarafından baya komik duruma düşebilirsiniz.

Şaka bir yana, şimdi Dota 2’ye yeni başlayacak oyuncular için, oyuna adaptasyon sürelerini hızlandıracak birkaç küçük bilgi verelim.

Adı Üzerinde; Defense Of The Ancient

d4 - Bir MOBA Efsanesi; DOTA 2

Oyunun adından da anlaşılacağı üzere oyundaki temel amacımız Ancient olarak adlandırılan kadim kuleyi yıkmak. Tabi bu o kadar da basit bir şey değil, o noktaya gelmeden önce geçmemiz gereken uzun bir yol var.

Oyun, Radiant ve Dire olmak üzere iki takım olarak oynanmakta.

d5 - Bir MOBA Efsanesi; DOTA 2

Nihai hedefinize ulaşmak için aşmanız gereken 3 farklı kulvar bulunuyor. Bunlar sırası ile güvenli kulvar, orta kulvar ve zor kulvar olarak adlandırılıyor. Kulvarlar üzerinde belirli aralıkla yerleşmiş ve yüksek ateş gücüne sahip 3 er adet kule bulunmaktadır.

d6 - Bir MOBA Efsanesi; DOTA 2

Bu yolda yalnız olmadığınızı da hatırlatmak isteriz. Takım arkadaşlarınızın yanında Creep olarak adlandırdığımız ve belirli aralıklarla kendi bölgemizden doğarak doğruca karşı takım istikametinde ilerleyen savaşçılarımız da bulunuyor.

Oyun boyunca amacımız, en başta da belirttiğimiz gibi uzun kulvarlarda creeplerimiz ile birlikte ilerlemek, düşman kulelerini sırası ile yıkmak ve sonunda karşı takımın Ancient’ine ulaşmak. Peki kahramanalar?

Zeki, Çevik ve Güçlü

d7 - Bir MOBA Efsanesi; DOTA 2

Dota 2’de seçebileceğiniz 100’ün üzerinde kahraman bulunur. Tabi bu kahraman havuzuna yeni kahramanlarda belirli aralıklarla ekleniyor.

Kahramanlarımız 3 temel özelliğe sahip; Zeka, Çeviklik ve Kuvvet. Her kahraman temel özelliği çerçevesinde şekillenen güçlere sahip. Zeka kahramanları daha çok büyüleri ile ön plana çıkarken, Çeviklik kahramanları hızları ile ve Kuvvet kahramanları da dayanıklılıkları ile ön plana çıkar.

Temel özelliklerin yanında her kahramanın sahip olduğu, oyuncuların “skill” dediği özellikle var. Bu özelliklerin bazılarını kedi takım arkadaşlarınız üzerinde kullanabilirken bazılarını da düşmanlarınıza hasar vermek için kullanabilirsiniz.

d8 - Bir MOBA Efsanesi; DOTA 2

Dota 2’yi benzeri oyunlardan ayıran en temel özelliği, oyun içerisinde kullanımınıza sunulan eşyalar ki dotacılar bunlara “item” der. Bu itemlerin en büyük özelliği çoğunun “aktif” eşyalar olması. Her birisini, belirli durumlarda kendiniz manuel olarak kullanmak zorundasınız.

Kahramanı kontrol etmek, kahraman özelliklerini kullanmak ve aynı zamanda eşyaları da aktif olarak kullanma gerekliliği oyunu ciddi anlamda zorlaştıran bir detay.

Dota 2 hakkında anlatılacak o kadar çok detay var ki, bunların tamamını bir yazıya sığdırmak imkansıza yakın bir şey. Şimdilik oyun hakkında hiç bilgisi olmayan oyuncuların işine yarayacak bilgileri vermiş olmakla yetinelim. İlerleyen zamanlarda, daha deneyimli oyunculara özel içerikler de hazırlayabiliriz.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

c86mqf4fky55b52b5464c76f76e73c - Bir MOBA Efsanesi; DOTA 2

Bir Yorum Yazın