Efsanenin Muhteşem Dönüşü; Age of Empires II Definite Edition

1 2 - Efsanenin Muhteşem Dönüşü; Age of Empires II Definite Edition

Age of Empires serisi için strateji oyunlarının efsanesidir desek, buna itiraz edecek kimse olacağını sanmam. Oyun bundan çok uzun zaman önce, 1997 yılında Esemble Studios tarafından piyasaya sürüldüğünde çok kısa bir zaman zarfında oyuncuların büyük beğenisini kazandı ve dünya çapında meşhur bir strateji oyunu oldu. Oyunun kısa zaman içerisinde yakalamış olduğu başarı dolayısı ile yapımcı firma, serinin ikinci oyunu olan Age of Empires II’yi piyasaya sürdü. İkinci oyun grafik ve oynanabilirlik açısından büyük bir gelişim kat etmişti derken yapımcılar oyuna ufak bir eklenti yaptılar. Ortaya Age Of Empires II; Age of Empires II: The Conquerors çıktı.

Yeni versiyon hem grafik hem de oynanabilirlik açısından büyük yol katetmişti. Uzun yıllardır strateji oyunu oynayan kime soracak olursanız olun size tavsiye edeceği ilk oyunlar arasında Age of Empires II: The Conquerors tartışmasız olarak yer alacaktır. Aradan geçen bunca yılın ardından geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen Age Of Empires HD Edition’ın yakaladığı satış rakamları incelenecek olursa ne anlatmak istediğim daha iyi anlaşılacaktır diye düşünüyorum.

c86mqf4fky55b52b5464c76f76e73c - Efsanenin Muhteşem Dönüşü; Age of Empires II Definite Edition

2 1 - Efsanenin Muhteşem Dönüşü; Age of Empires II Definite Edition

Aradan geçen 20 yılı aşkın süredir oyunun mantığı hiç değişmedi. Oyuna ilk çağda bir adet Town Center, 3 ile 5 arasından değişen işçi ve bir adet Scout ile başlıyorsunuz. Hedefiniz son derece basit, emrinizde olan işçileri (elinizdeki kaynaklar arttıkça yeni işçiler üretebiliyorsunuz) kullanarak civarınızda bulunan odun, yemek, altın ve taş kaynaklarını toplayarak medeniyetinizi geliştirmek. Oyun içindeki ilk amacınız işçilerinizin sayısını arttırmak, odun tezgahı ve çiftlik gibi ilkel yapılara sahip olmak. Ancak bunları elde ettikten sonra Karanlık Çağı geride bırakarak bir sonraki çağ olan Feodal Çağa geçebiliyorsunuz.

Oyunun amacı son derece basit olmakla birlikte bu hedeflere ulaşmak sanıldığı kadar basit değil. Ciddi bir disiplin ve çalışma gerektiriyor. En ufak savsaklama ya da tembelliğin düşmanlarınız tarafından acımasızca cezalandırılacağını bilmeniz gerek.

Zaman içerisinde işçileriniz arttıkça buna bağlı olarak elinizde bulunan kaynakları da artıyor. Buna paralel olarak ilk başta yoksul bir köy olarak ele aldığınız ülkeniz de yeni binalar ve yapılarla büyüyor ve yavaş yavaş kendi medeniyetinizi kuruyorsunuz.

3 - Efsanenin Muhteşem Dönüşü; Age of Empires II Definite Edition

Unutmamanız gereken bir durum var ki o da; siz gelişirken düşmanlarınız da boş durmuyor. Onlarda kendi ülkelerini ve medeniyetlerini geliştiriyorlar. Tahmin edebileceğiniz üzere, askeri gelişme de bu gelişmenin bir parçası.

Her ırkın kendisine ait ekonomik ve sosyal özellikleri olduğu gibi askeri özellikleri de var. Bunun yanında her askeri birimin diğer askeri birimlere göre belirli avantajları ya da zaafiyetleri de bulunuyor. Bu sebeple savaş dönemi geldiği zaman askeri gücünüzü rakibinize göre düzenlemeniz ve buna paralel bir savaş stratejisi geliştirmeniz son derece önemli.

Oyunun bir başka özelliği de, özellikle gelişme süresinde oyunculara inanılmaz bir özgürlük vermesi. Bu sayede her oyuncu kendi gelişim stratejisini kendisi yaratabiliyor.

4 - Efsanenin Muhteşem Dönüşü; Age of Empires II Definite Edition

Gelelim Age Of Empires II; Definite Edition’a; oyunu en kısa şekilde özetlemek gerekirse bunun için kullanılabilecek tek kelime “OLMUŞ” kelimesi.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi oyunun oynanış şekli ve mantığında herhangi bir değişme yok. Bildiğimi Age Of…Peki, Definite Edition bizlere yeni olarak ne veriyor?

Öncelikli olarak grafikler üzerinde son derece titiz çalışılmış. Oyunun akıcılığı mükemmele yakın diyebilirim. Bir diğer önemli özellik ise Multipalyer Ranked Game modu. Önceki versiyon olan HD Edition özellikle multiplayer da zayıf kalıyordu oyunun oynanabilirliği internet bağlantı kalitesine göre gerçekten zorlaşabiliyordu. Definite Edition’da bu sorunu kökünden halletmişler. Son derece zevkli multiplayer oyunlar sizi bekliyor.

Çok eski bir Age Of oyuncusu olarak, oyunu, piyasaya çıktığı ilk gün edindim ve bugüne kadar da oynama şansım oldu. Strateji oyunlarını seviyorsanız Age Of Empire II; Definite Edition’ı kesinlikle denemelisiniz. Çok kısa zaman içerisinde bağımlısını olacağınıza eminim.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

c86mqf4fky55b52b5464c76f76e73c - Efsanenin Muhteşem Dönüşü; Age of Empires II Definite Edition

Bir Yorum Yazın